„Z dziejów mojego miasta” 2025 – rozstrzygnięcie konkursu
16. edycja muzealnego konkursu historycznego „Z dziejów mojego miasta” przeszła do… historii! W piątek – 11 kwietnia – odbyła się jego najprzyjemniejsza część – wręczenie nagród. Laureaci tegorocznych zmagań odebrali gratulacje, dyplomy i podarunki, a zebrani goście mieli szansę obejrzenia nagrodzonych prac.
Przypomnijmy, że zadaniem uczestników tegorocznej odsłony rywalizacji, skierowanej do uczniów klas 4-8 szkoły podstawowej, było – podobnie jak w roku ubiegłym – przygotowanie prezentacji multimedialnej, dotyczącej dowolnie wybranego eksponatu ze zbiorów polskich muzeów (ale tym razem spoza Muzeum Miasta Jaworzna), który chciałby zobaczyć na wystawie w naszej placówce. Byliśmy ciekawi, jakie zabytki interesują młodego odbiorcę, uważa za warte uwagi, cenne. Mógł to być przedmiot, który zainteresował go podczas zwiedzania muzeum osobiście lub jeśli nie miał możliwości, można było „pójść do muzeum” nie wychodząc z domu i wybrać się na spacer do przestrzeni wirtualnej, w której wiele muzeów udostępniło zwiedzanie on-line. W pracy należało przedstawić wybrany eksponat znajdujący się w polskich zbiorach muzealnych, dołączyć jego zdjęcie oraz uzasadnić swoją decyzję.
Do konkursu zgłoszono 34 prace. Wybory eksponatów także w tym roku okazały się nieoczywiste, a wręcz zaskakujące. Wśród propozycji znalazły się np.: replika bomby atomowej z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku czy armata polowa FK 16 (77 mm), której egzemplarz jest jedynym w Polsce i jednym z najlepiej zachowanych w Europie, i znajduje się w Muzeum Obrony Wybrzeża Słowińskiego. Bliska była też uczestnikom sztuka. Pojawiło się kilka obrazów np. „Żydówka z pomarańczami” Aleksandra Gierymskiego, „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci, „Stańczyk” i „Św. Kinga” Jana Matejki czy „Tryptyk” Hansa Memlinga. Zauważalne było również zainteresowanie historią Polski, wśród prac znalazły się: insygnia królewskie, Husaria – symbol polskiej potęgi czy moskiewski żupan Hetmana Żółkiewskiego. Zainteresowania dwojga uczestników przekroczyły granice Polski, docierając do Japonii. Otrzymaliśmy opis kimona i zbroi samurajskiej.
Oceny prac i czuwania nad prawidłowym przebiegiem konkursu dokonała komisja złożona z pracowników muzeum, w składzie: Piotr Burczy, Barbara Stanek, Elżbieta Trojan. Ocenę prac przeprowadzono zgodnie z następującymi kryteriami:
- zgodność treści pracy z tematem konkursu;
- uzasadnienie wyboru;
- zamieszczenie zdjęcia eksponatu;
- zabytek znajdujący się w polskich zbiorach muzealnych.
– Wiedzieliśmy z poprzednich lat, że przygotowanie graficzne prezentacji dla uczestników nie stanowi dużego wyzwania. Ale po raz pierwszy w konkursie wykorzystano sztuczną inteligencję. Było to dla nas pewne zaskoczenie i dowód na to, że nowe technologie wkroczyły do muzeum. Tym bardziej, jako muzealnicy, doceniliśmy prace wykonane „tradycyjnie”. Dla Komisji najważniejsza była zawartość merytoryczna – wyjaśnia kustosz Elżbieta Trojan, koordynator konkursu.
A oto lista laureatów XVI Konkursu Historycznego „Z dziejów mojego miasta”:
1 miejsce – Lena Sołtysik z klasy 6. ze Szkoły Podstawowej nr 18, eksponat – Zapałka sztormowa
2 miejsce – Maciej Chruścik z klasy 5. ze Szkoły Podstawowej nr 14, eksponat – Bursztynowe szachy
3 miejsce – Zuzanna Kus z klasy 5. ze Szkoły Podstawowej nr 13, eksponat – Armata polowa FK 16 (77 mm)
Wyróżnieni zostali:
Kamil Kustrzycki z klasy 6. ze Szkoły Podstawowej nr 17, eksponat – Husaria – symbol polskiej potęgi
Emilia Wirska z klasy 7. ze Szkoły Podstawowej nr 14, eksponat – Aleksander Gierymski – „Żydówka z pomarańczami”
Emma Wirska z klasy 5. ze Szkoły Podstawowej nr 14, eksponat – Jan Matejko – „Święta Kinga”
Paulina Zygmunt z klasy 6. ze Szkoły Podstawowej nr 13, eksponat – Spodek z autografem Pabla Picassa
Adrianna Żmija z klasy 8. ze Szkoły Podstawowej nr 13, temat pracy – Skrzyp polny – zapomniany skarb natury
Podczas ceremonii zostały wręczone także podziękowania dla nauczycieli prowadzących. Wśród nich znaleźli się:
- Anna Jasica ze Szkoły Podstawowej nr 13
- Renata Wilk ze Szkoły Podstawowej nr 17
- Anna Dudek ze Szkoły Podstawowej nr 18
- Joanna Popowicz ze Szkoły Podstawowej nr 14
Wręczenia nagród dokonali: Przemysław Dudzik – dyrektor Muzeum Miasta Jaworzna, Michał Kirker – Przewodniczący Rady Miejskiej w Jaworznie oraz dr Andrzej Sznajder, dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.
Serdeczne gratulacje dla wszystkich laureatów i wyróżnionych osób!
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie, a rodzicom i nauczycielom za wsparcie duchowe i merytoryczne. Już teraz zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej odsłonie naszych historycznych zmagań!
Organizatorem konkursu było Muzeum Miasta Jaworzna, a współorganizatorem Urząd Miejski w Jaworznie. Patronat nad konkursem sprawowali Prezydent Miasta Jaworzna oraz Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty Mirosława Kolwas – Soczyńska. Nagrody zostały ufundowane przez Urząd Miasta Jaworzna, Muzeum Miasta Jaworzna oraz Instytut Pamięci Narodowej, oddział Katowice.