Nowy nagrobek ppłk. pil. Karola Pniaka
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w uroczystym odsłonięciu odnowionego nagrobka ppłk. pil. Karola Pniaka, które odbędzie się we wtorek – 8 października – o godzinie 12.00, na cmentarzu komunalnym w Jaworznie Szczakowej przy ul. Jaworowej.
Grób został wyremontowany przez Muzeum Miasta Jaworzna, z inicjatywy Pani Grażyny Paul-Materny oraz Pana Grzegorza Sojdy. Inwestycja została sfinansowana przez Instytut Pamięci Narodowej.
Karol Pniak (ur. 26 stycznia 1910 r. w Jaworznie) po osiągnięciu pełnoletności zgłosił się ochotniczo do wojska i rozpoczął służbę w 2. Pułku Lotniczym w Krakowie, gdzie po kilku latach został członkiem „trójki Bajana” zespołu akrobacji lotniczej. We wrześniu 1939 – jako pilot 4. Pułku Lotniczego w Toruniu – zestrzelił lub uszkodził 6 niemieckich samolotów. Po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski z całą jednostką przekroczył granicę polsko-rumuńską, skąd przedostał się drogą morską do Francji. W styczniu 1940 r. przybył na Wyspy Brytyjskie i wstąpił do Royal Air Force Volounteer Reserve) Ochotniczej Rezerwy Królewskich Sił Powietrznych, a następnie Polskich Sił Powietrznych. Uczestniczył w bitwie o Anglię jako pilot 32. i 257. Dywizjonu RAF, zestrzelił lub uszkodził 7 niemieckich samolotów. Następnie walczył w 306. Toruńskim Dywizjonie Myśliwskim. W 1943 r. wszedł w skład Polskiego Zespołu Myśliwskiego, który walczył w Afryce. W latach 1944-1946 dwukrotnie był dowódcą 308. Krakowskiego Dywizjonu Myśliwskiego i uczestniczył w rozwiązaniu do jednostki z końcem 1946 r. Podczas działań wojennych w latach 1940-1945 wykonał 212 lotów bojowych. Po wojnie planował pierwotnie zamieszkać na Wyspach Brytyjskich, gdzie ściągnął swoją żonę, ale w 1947 r. postanowili wrócić do ojczyzny, gdzie był inwigilowany i szykanowany przez Urząd Bezpieczeństwa oraz oskarżany o szpiegostwo. Karol Pniak zmarł w 1980 r., po powrocie do Polski nigdy nie zasiadł za sterami samolotu.