„Spacerownik architektoniczny po Jaworznie – część druga”
Przewodnik po perełkach jaworznickiej architektury – zarówno tych ciągle istniejących, jak i takich, które zniknęły już z mapy naszego miasta – to główny motyw wystawy plenerowej, jaka stoi przed budynkiem Muzeum Miasta Jaworzna. Ekspozycja została właśnie wzbogacona o sześć nowych plansz, poświęconych kolejno: architekturze sakralnej, domom urzędniczym, obiektom przemysłu wiejskiego, architekturze industrialnej, budownictwu drewnianemu oraz budownictwu mieszkaniowemu.
Druga część „Spacerownika architektonicznego po Jaworznie” – podobnie jak wcześniejsza – ma na celu przybliżenie różnych rodzajów obiektów oraz szerszych założeń urbanistycznych, odmiennych od siebie ze względu na funkcje i kształt, co wynikało ze zmieniających się realiów historycznych i artystycznych. Mamy tu zarówno przedstawione typy osiedli mieszkaniowych, jak i charakterystykę pojedynczych budynków, a każda z plansz to niemal osobna historia, do dalszego rozwinięcia.
Ciekawych budynków i zespołów architektioniczno-urbanistycznych w Jaworznie jest dużo więcej, na razie w ramach „Spacerownika” przedstawionych zostało dwanaście. Przypomnimy, że w ramach pierwszej części wystawy plansze zostały poświęcone: obiektom użyteczności publicznej, architekturze industrialnej, koloniom robotniczym, willom, kościołom i domom kultury.
„Pomysł obecnej wystawy powstał w trakcie spacerów, prelekcji i licznych pytań, jakie kierowali do mnie mieszkańcy miasta – wyjaśnia autorka wystawy Iwona Brandys, kustosz MMJ. – Jaworzno to skansen różnych form architektonicznych, zatem warto go omówić, używając języka historii sztuki. Z analizy formy danego obiektu można wyczytać czas jego powstania, myśl projektanta, szkołę architektoniczną. W krótkich tekstach opisów można przypomnieć sobie style architektoniczne, detale, techniki, a przede wszystkim uzmysłowić sobie skalę i różnorodność naszego lokalnego dziedzictwa.
Koncepcja wystawy, tekst, redakcja: dr Iwona Brandys
Opracowanie graficzne, redakcja: dr Sławomir Śląski
Fotografie ze zbiorów Muzeum Miasta Jaworzna